Radzenie sobie z trudnościami

Każdy z nas miewa takie chwile kiedy coś go dręczy, smuci, denerwuje albo złości. Zdarza się, że trudności się nawarstwiają, jest ich dużo lub wydają się nie do przeskoczenia, rozwiązania. Ma się wtedy wrażenie, że to się nigdy nie skończy, nie będzie lepiej albo że to już koniec radości w życiu. To może przytłoczyć, wywołać trudne emocje. Kto wie czy nie pojawi się pomysł aby sięgnąć po używki… To nie jedyne rozwiązanie! Przed Tobą praktyczne wskazówki jak przetrwać trudne chwile w sposób zdrowy dla Ciebie.

Praca z myślami.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Gdy masz trudny czas zauważ co dzieje się z Twoim ciałem, emocjami, myślami i zachowaniem. Te cztery sfery ludzkiego funkcjonowania wzajemnie na siebie oddziałują, dlatego też gdy zajmiesz się choć jedną z nich będzie to miało wpływ na resztę sfer.

W naszej głowie myśli krążą nieustannie, czasem słyszymy je bardziej lub mniej. Na niektóre myśli nie masz wpływu, pojawiają się automatycznie i zwykle są to myśli negatywne , które roboczo możemy nazwać dobijaczami. Gdy coś ci nie wyjdzie może pojawić się myśl ”jestem beznadziejny”, „jak zwykle…”, „świat jest do bani”. Takie myśli nie polepszają humoru… Prawdopodobnie nie uda się ich całkowicie zatrzymać, ale można wypracować odpowiedź na nie w formie tzw. myśli zaradczych. Myśl zaradcza to takie zdanie, które w trudnej sytuacji doda Ci otuchy – stwórz taką swoją myśl, zapisz na karteczce, w telefonie, włóż do piórnika, powieś nad biurkiem. Początkowo będziesz korzystać z niej świadomie, ale po pewnym czasie powinna wejść Ci w krew i będzie Twoim obrońcą przed dobijaczami.

Przykłady myśli zaradczych:

Każdy dzień jest nowym dniem.
To tylko chwila w moim życiu.
To minie. 
I co z tego?
Jestem jaka jestem.
Poradzę sobie. 
To tylko uczucia, one się zmieniają.
Nie ma idealnych ludzi.

Rozpoznaj i nazwij swoje uczucia.

Świat uczuć bywa zagmatwany. Jedna sytuacja może wywołać rożne uczucia u różnych osób. Często jedne uczucia przykrywają inne uczucia. Jeżeli masz trudność z przeżywaniem smutku jest duża szansa, że będziesz się złościć.Najważniejsze dla zdrowia to wyrażanie emocji, trzymanie ich w sobie jest atakiem na samego siebie. Niewyrażone emocje nie znikają, układają się w nas, a gdy przestaną się już mieścić to wybuchną w postaci np. ataków paniki, ataków agresji, histerii lub depresji czy zaburzeń lękowych. Emocje najlepiej wyrażać w bezpiecznej dla siebie przestrzeni, przy ludziach godnych zaufania. Pamiętaj, że każdy z nas miewa trudne chwile a dobra relacja międzyludzka opiera się na wzajemnych wsparciu. Pozwalaj sobie wyrażać swoje uczucia, nazywaj je sobie, pozwalaj innym Cię wesprzeć, być przy Tobie.

Zadbaj o swoje ciało.

Stres i napięcie często wywołują w ciele różne nieprzyjemne objawy. Ból brzucha, przyspieszone bicie serca, trudności z zasypianiem, nudności, gula w gardle to tylko niektóre z najczęstszych przejawów stresu. Przede wszystkim nie ignoruj tego co dzieje się w Twoim ciele, zauważ to
i zastanów się co możesz zrobić, aby rozluźnić dany obszar ciała. Dla niektórych zbawienny będzie masaż, inni wybiorą aktywność fizyczną – bieganie, fitness czy jogę, w Internecie można znaleźć wiele relaksacji, które można wykonać w domu, na rynku wydawniczym jest szereg książek nt technik radzenia sobie ze stresem. Dbaj też o takie podstawowe potrzeby ciała jak sen, zdrowe odżywianie bogate w warzywa i owoce, nie przesadzaj ekranami (dobrze 2 godziny przed snem nie korzystać z urządzeń multimedialnych). Już mała modyfikacja niezdrowych przyzwyczajeń może znacznie polepszyć Twoje życie.

Miej  pod ręką zdrowe pomysły na zachowanie.

Warto wypracować sobie bazę pomysłów tzw. zachowań zaradczych czyli tych, które mogę wykorzystać co kiedy życie i trudności zaczynają mnie przerastać. Dla każdego ta lista będzie inna,
bo każdy będzie potrzebował czegoś innego dla konkretnej sytuacji.

Przykłady zachowań zaradczych:

Porozmawiaj z bliską Ci osobą.
Obejrzyj śmieszny film.
Idź na basen.
Idź na spacer.
Posłuchaj muzyki.
Pobądź w samotności przez chwilę.
Weź kilka głębokich oddechów.
Zajmij się na chwilę czymś innym.

Pamiętaj jeżeli czujesz, że dopada Cię kryzys psychiczny, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, psychiatry. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne, a przecież jak boli Cię coś w ciele zwykle udajesz się do lekarza. Warto trzeźwo patrzeć
na świat.

Julita Kulik
psychoterapeuta
edukator profilaktyki uzależnień

Posted in psychoterapia and tagged .