simon rae  unsplash

Jak dbać o dziecko gdy partner pije

W rodzinie z problemem alkoholowym najbardziej narażone na straty emocjonalne, rozwojowe są dzieci. Znajdziesz tu porady co mówić, jak rozmawiać z dzieckiem o sytuacji. W taki sposób możesz pomóc mu nie brać na siebie winy za to co dzieje się w rodzinie. Możesz postarać się uchronić dziecko przed konsekwencjami picia wpływającymi na jego zdrowie psychiczne.

Naucz dzieci, że o wszystko można pytać.

Nie rób tajemnicy z problemu alkoholowego, nie każ dziecku ukrywać tego co dzieje się w domu. Skazujesz go tym na ogromne cierpienie i brak uzyskania wsparcia. Pozwól dziecku pytać, odpowiadaj na pytania, które dzieci ci zadają. Wyjaśniaj prosto, adekwatnie do wieku. To pozwoli nazwać problem, zrozumieć co się dzieje. Nie ukrywaj przed dziećmi tego co się dzieje. One bardzo często słyszą, widzą i nadają temu swoje znaczenie.

Dziecko potrzebuje twojej uwagi

Mimo trudności w rodzinie staraj się okazać dziecku cierpliwość, uwagę i zainteresowanie. Ono bardzo często cierpi, choć może nie rozumieć dlaczego. Może bardzo potrzebować Twojego wsparcia, bo jesteś tym dorosłym, który może je chronić. Jeśli sam/a jesteś przestraszona/y, brakuje ci sił poszukaj dla siebie wsparcia. Okazywanie swojego zagubienia będzie wzmagać w dziecku lęk.

Nie zmuszaj do konfrontacji

Nie stawiaj dzieci w sytuacji konfrontacji z pijącym rodzicem, kiedy ty chcesz tego uniknąć. Nie obarczaj ich odpowiedzialnością za to co dzieje się w domu. Jasno wyjaśniaj sytuację, nazywaj rzeczy i powody sytuacji.

Nie mów dzieciom co mają czuć

Nie wymagaj od dziecka, żeby czuło do drugiego rodzica to samo co ty. Nie wmawiaj im co mają czuć. Ty masz prawo do swoich uczuć, ale dla dzieci osoba pijąca nadal jest ich rodzicem. A rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka.

Nie wyręczaj się dziećmi

Nie proś ich by sprawdziły jak się ma pijący rodzic, czy mu się nic nie stało. Sprawdzaj to sam/a jeśli jesteś ciekawa.

nie wzmacniaj poczucia winy

Pamiętaj, żeby jasno mówić dzieciom, że picie rodzica nie jest ich winą. Nie ponoszą za to odpowiedzialności. Mów jasno „To nie z twojego powodu”. Nie używaj dzieci jako argumentu, karty przetargowej do ograniczania alkoholu.

Nie mieszaj miłości z chorobą

Nie mów dzieciom, że alkoholik przestałby pić, gdyby je kochał . Mów, że to są dwie sprawy. Nazywaj alkoholizm chorobą.

Pracuj nad sobą

Jako zdrowy dorosły możesz być największym wsparciem dla swoich dzieci. Jednak Ty przede wszystkim potrzebujesz wsparcia i pomocy, bo wasza rodzina znalazła się w trudnej sytuacji. Dbając o siebie będziesz mogła/mógł pomagać i chronić swoje dzieci przed skutkami choroby alkoholowej.

Anna Raczkiewicz- Psychoterapeuta

W. Sztander, „Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym” , PARPA

Posted in rodzic, uzależnienia and tagged , , , .