focusing

Focusing

Focusing pomaga spotkać się z Twoim wewnętrznym poczuciem w  ciele,  tzw. felt sense. W nim kryją się odpowiedzi na wiele pytań i  problemów. Rozpoczynając podróż w głąb siebie masz szansę lepiej  zrozumieć siebie, żyć w zgodzie ze sobą oraz znaleźć kierunki, które  nie są dostępne poznawczo- rozumowo. Ciało ma swoją mądrość.

Focusing jest forma łagodnego i pełnego akceptacji spotkania. Jest  rozmową, tak jak z dobrym, życzliwym przyjacielem, bez oceniania,  bez pośpiechu. Spokojnie i z ufnością wspólnie z partnerem focusingowym lub psychoterapeutą możesz wybierać się w podróż do głębszego rozumienia siebie.

W focusingu rozpoczyna się proces słuchania wewnętrznej mądrości naszego ciała. Początkowo to wejście w nieznany teren, to tak jak bycie we mgle. Nie wszystko jest widoczne, jasne i zrozumiane. Podróż do rozumienia swojego wnętrza wymaga cierpliwości, akceptacji pełnej miłości i troski do tego co przyjdzie. Powoli, w tempie twojego ciała mgła będzie opadać, zacznie się rozjaśniać i będziesz mógł(a) zobaczyć coś więcej.

Odkrywcą i ojcem focusingu jest Eugene Gendlin, który szukał odpowiedzi na pytanie dlaczego niektórym psychoterapia pomaga, a innym nie. W trakcie swoich badań odkrył pewną umiejętność kontaktu i uwalniania emocji nazwaną focusingiem. Jest to naturalna umiejętność, którą wiele osób posiada i być może nieświadomie stosuje. Świadomość własnego ciała, widzenie go i rozpoznawanie przez nie emocji, jest naturalnym darem każdego z nas. Różne trudne doświadczenia zranienia, samotności z dzieciństwa powodują, że można stracić zaufanie do własnego ciała, a nawet się od niego odciąć.

Focusing używany w psychoterapii pomaga w dokonaniu zmiany na bardzo głębokim poziomie. Ann Weiser Cornell nauczycielka focusingu pisze w swojej książce kiedy focusing pomaga.

  • „Jeśli czujesz, że utknąłeś(aś) w swojej psychoterapii
  • Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co czujesz i czego chcesz
  • Jeśli chcesz poznać sposób radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami
  • Jeśli chcesz uwolnić sięod blokad w działaniu lub nałogów
  • Jeśli chcesz uwolnić się od nadmiernego krytycyzmu wobez siebie, zwiększyć miłość i akceptację dla siebie
  • Jeśli chcesz podejmować jasne decyzje, któe będą wypływały z twojego wnętrza.”*

Focusing może być pomocny w tak wielu sprawach. Kontakt z ciałem odkrywa przed Tobą drogę do świadomości ukrytej w ciele. Jeśli jesteś zaciekawiony taką podróżą, zapraszam Cię na spotkanie- Anna Raczkiewicz psychoterapeuta. 

W artykule korzystano z pozycji:

*A. Weiser Cornell, „Focusing. Mądrość ciała”

Posted in psychoterapia and tagged .