e-papieros- atrybut dorosłości

E-papieros- atrybut dorosłości.

Ostatnio wśród gimnazjalistów panuje moda na e-papierosy. Taki gadżet wiszący na szyi wygląda jak długopis. To jak legalna dorosłość, e-papieros może kupić każdy, brak regulacji prawnych stwarza absurd, nastolatek przed szkołą, a czasem nawet w szkole pali. Nastolatki tłumaczą się tym, że e-papierosy mają tylko zapachowy płyn, nie widzą problemu.  No właśnie czy tylko, jaki jest jego skład, jakie są w nim związki chemiczne, jak one wpływają na organizm teraz i w przyszłości. Opinie są różne, jedne mówią, że substancje zawarte w płynie są nieszkodliwe, ale pojawiają się eksperci poddający to w wątpliwość. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdza, że nie jest wskazane używanie e-papierosów, gdyż ich działanie na organizm nie jest do końca znane i zbadane. Ze względu na to, że to nowinka, jesteśmy trochę „królikami doświadczalnymi”.

Czy e-papierosy uzależniają? Nikotyna zawarta w płynach jak najbardziej. Dodatkowo istnieje ryzyko uzależnienia się od nawyku posiadania gadżetu – atrybutu dorosłości, odruchu zaciągania się, puszczania tzw. „dymka”. Zaczynają pojawiać się badania wskazujące na to, że wielu młodych ludzi stosujących e-papierosy sięga później po zwykłe papierosy.

Używanie gadżetu z czasem może stać się czymś przymusowym. U nastolatka może pojawić się przekonanie, że bez e-papierosa w towarzystwie nie będę tak fajnie odbierany, to on będzie określać moją pozycję, siłę. Jeśli młodzież zaczyna identyfikować swoją wartość przez gadżet, to buduje bardzo nietrwały obraz własnej osoby, a także poczucia własnej wartości.

Jak rozmawiać o e-papierosach z nastolatkiem? Trudno mu zakazać, grozić, to zawsze obróci się przeciwko rodzicom, a oparte będzie na strachu, zamiast na wewnętrznej motywacji do zmiany. Co zatem zrobić? Rozmawiać, starać się zrozumieć, czemu dla dziecka ważne jest używanie e-papierosa, jakie ma z tego korzyści. Wyjaśniać, poddawać w wątpliwość slogany, że to tylko zapachowy płyn. Budować jego wewnętrzne poczucie własnej wartości, jego siłę do odmowy, do postępowania inaczej niż wszyscy. Nastolatki budują modę na „coś”, a może na niepalenie J

Rodziców, którzy chcą polepszyć swoje umiejętności komunikacyjne z dzieckiem, zapraszam na cykl warsztatów prowadzonych w Centrum INGENIUM- Podaruj swojemu dziecku korzenie i skrzydła.

Zapraszam do obejrzenia rozmowy prowadzonej w programie  „Pytanie na Śniadanie”, gdzie poruszam kwestię e-papierosów wraz ze znanymi osobami.

Autor: Anna Raczkiewicz

psychoterapeuta